2012
02.16

FLAC je audio kodek, který umožňuje uchovat obsah audio CD aniž by spolklo celých 650 MB a zároveň neztratit jediný Byte informace – tedy z kvality. Je bezztrátový. Marná sláva, jsou hudební okamžiky, který jsou v podání mp3 hanobením snahy autorů. Přehrávání CD je samozřejmě pro líný lidi pracné, zvlášť při větší spotřebě hudby denně. Nemluvě o tom, že Windows si příliš nelámou hlavu s tím, že není nutné túrovat CD mechaniku při poslechu audio CD a mít puštěnej současně počítač a CD player je neekologické.

Zabydlení FLAC bylo až překvapivě jednoduché. Přehrávání netřeba řešit. Jelikož je codec free (narozdíl od mp3!) je integrovaný do každýho slušnějšího přehrávače. Stále si pochvaluju AIMP. Jeho updaty a chování kolem aktualizací je takový trochu roztržitý, protože se občas vrací zase zpátky, ale v zásadě se chová tak jak se od něj očekává. Jediný co je třeba vyřešit je způsob konverze CD do FLAC formátu.

Jako konvertor mi skvěle posloužil FOOBAR 2000, ke kterému je třeba přistáhnout zdrojovou knihovnu FLAC kodeku. Stažená knihovna se dá používat pro konerzi i z příkazový řádky, ale kdo by se s tím psal.

Vřele doporučuju opatřit si oblíbenou desku naposlouchanou v mp3 a dát si jí v CD kvalitě. MP3 „radio codec“ málem způsobil, že člověk má pocit, že je všeobjímající. Jeden čas jsem záviděl rodičům dobu, kdy člověk musel hudbu lovit. Dělat 5. ze 4. kopie a jinak potutelně získávat nahrávky, který si nemohl obstarat na LP. Historie se opakuje! Jen s tím rozdílem, že místo kotoučáků se točí mp3 přehrávače. Jsem nadšenej z představy, že je možní ve 21. století stát na začátku něčeho novýho. Konec pseudo originálních kopií využívajících „nedokonalostí“ lidskýho sluchu.

My přece nemáme nedokonalej sluch!!

Comments are closed.

ENVATO FLASH STOCK ENVATO THEME FOREST

CBDB.cz - moje knihy